Infolinka denně 8:00 - 20:00
Volejte 724 500 960

Homepage » Co vlastně znamená jednotka PSI, kterou uvádíme u olympijských tyčí?

Co vlastně znamená jednotka PSI, kterou uvádíme u olympijských tyčí?

Na našich stránkách často uvádíme jednotku „psi“. V tomto článku vás s tímto údajem seznámíme. Tato hodnota PSI bývá na českém internetu velice přehlížena, ačkoliv se jedná o jeden z nejdůležitějších údajů při výběru tyčí.

Prvním zásadním bodem tohoto článku je nosnost tyčí, kterou uvádí výrobci. Popravdě neexistuje nic jako zkouška nosnosti 300, 600 nebo 1000 kilogramů. Jediné reálné hodnoty, které lze testovat jsou tzv. pevnost v tahu a kluzu. Bohužel tyto hodnoty nejsou vidět a tak musíte slepě věřit údajům, které uvádí výrobci. Můžete ovšem osu poslat do hutnické laboratoře, kde osu podrobí odborné analýze.

Při testování tyčí se provádí dynamická a statická zkouška materiálu. Statická zkouška spočívá v upevnění osy za střed a pomalém přidávání zátěže na každou stranu tyče. V praxi to znamená přidávání váhy, dokud se osa nezdeformuje do stavu, kdy už nejde narovnat a zůstane „ohnutá“.

Dynamická zkouška testuje tyče v situacích, ke kterým dochází v posilovnách při každodenním používání a jsou nejčastějším důvodem k nemístné reklamaci. Při těchto testech jsou stěžejní 3 faktory. Množství váhy na ose, vzdálenost, z které osa spadne, a především na jak velkou plochu (šířka lavice, háky atd.).

Abychom to uvedli na pravou míru, uvedeme dva příklady. Představte si, že vám 55-ti kilová žena stoupne na záda bosou nohou. Ucítíte pouze příjemný tlak, ale zkuste si představit, že vám šlápne na záda stejná žena, ale v podpatcích! To už nebude natolik příjemné díky váze, která se přenesla na špičku podpatku a ta samá váha se soustředí pouze na malý bod. Jde tedy o to, jakou váhou a na jaké ploše se osa zatíží a to jsou právě ony dynamické zkoušky.

Další příklad. Dřepujete s 200kg činkou na ramenou a odhodíte činku do háků v kleci nebo na stojanu na dřepy. Osa se vrátí do stejné polohy a je ve většině případů rovná. Ovšem když cvičíte například tlak na ramena ve stoje a činku odhodíte na lavičku nebo na stojan s úzkym profilem (vždy, když osa narazí dříve než kotouče), nekvalitní osa se nenávratně ohne a stává se nepoužitelnou.

Laicky řečeno jde tedy o pružnost materiálu, kdy se osa po zatížení vrátí do výchozí roviny.

Kolik jednotek psi tedy má mít osa pro vaše účely a která tedy bude ta nejvhodnější? Obecně řečeno „čím více, tím lépe“. Tedy od 85.000 PSI a výše. Osy Ivanko a Jordan disponují až 200.000 PSI a řadí se tedy mezi nejlepší osy vůbec.

Doporučujeme!

V případě dotazů, či jiných připomínek nás neváhejte kontaktovat, rádi pomůžeme!


< zpět
 
Najdete nás také na
Máte zájem o náš katalog?
Vyplňte prosím tento formulář:












Informace
Copyright © FITBAU s.r.o. 2013 [v 1.01 - 5.11.2013] - Mapa webu - PR články  TOPlist